Maj je mjesec za većinu pčelara najvažniji mjesec u toku godine. U ovom dijelu godine, naročito u kontinentalnim uslovima dolazi do pojave cvjetanja većine medonosnih biljaka koje predstavljaju glavnu pašu za te predjele. Zbog toga se moraju preduzeti pojedine aktivnosti kako bi se pčelinja paša iskoristila na pravi način. U nastavku je dat prikaz najvažnijih radova u ovom mjesecu.

Glavni radovi u maju mjesecu:

  • Izjednačavanje pčelinjih društava;
  • Dodavanje medišta – nastavka;
  • Dodavanje satnih osnova na izgradnju;
  • Preduzimanje određenih aktivnosti u cilju sprečavanja nepoželjnog rojenja;

        Izjednačavanje snage  društava

Izjednačavanje pčelinjeg društva po mnogim pčelarskim naučnicima ima značajan uticaj na njegovu produktivnost. Utvrđeno je da najbolju produktivnost imaju pčelinja društva koja u svom sastavu imaju oko 60 000 pčela. Takva društva daju za oko 50% više meda u odnosu na četiri društva koja imaju po 15 000 pčela. Sa porastom broja pčela u društvi preko 60 000, njegova produktivnost se smanjuje. Izjednačavanje društava treba obaviti pravovremeno, oko dvadeset dana prije glavne paše. Društva koja imaju dovoljno legla (oko 8 ramova) se smatraju jakim i takva društva su spremna za nastupajući period glavne paše. Društva koja imaju manji broj ramova, 6 ili 7 potrebno je pojačati sa jednim ili 2 rama legla. Ti ramovi se obično uzimaju iz slabih društava, koja nam služe kao pomoćna i od kojih se zbog njihove slabije snage ne očekuje prinos meda te godine;  mogu poslužiti  za naseljavanje nukleusa ii za formiranje vještačkih rojeva. Izjednačavanjem pčelinjih društava do glavne paše dobijamo veliki broj izleglih pčela, tako da ukoliko su ostali uslovi povoljni imamo povoljan broj pčela u društvu (oko 60 000). Ukoliko postoji potreba, mogu se dva – tri društva spojiti kako bi se dobilo proizvodno jako društvo poštujući pravila pravilnog spajanja društava.

Dodavanje medišta – nastavaka

U maju mjesecu cvjeta veliki broj biljnih vrsta, tako da je unos nektara i polena u stalnom porastu. S obzirom na  veći prinos nektara i polena matica počinje intenzivnije da polaže jaja i tada treba odrediti najpovoljniji trenutak za dodavanje nastavka (polunastavka). Nastavak (medište) treba dodati kada se ispune svi okviri u plodištu i saće zabijeli, ili kada u plodištu ima 7 ramova legla. Dakle, kako bi se nastavci dodali u pravo vrijeme neophodan je pravovremen pregled pčelinjeg društva. Često se desi da se prikasni sa dodavanjem nastavka, pa pčelinja društva počnu da produžuju ćelije od bijelog voska, tako da se  nekad  desi da pčele na satonošu i na zidove plodišta izgrade saće. Naravno, ova pojava nije poželjna jer je za to vrijeme koliko je pčelinje društvo utrošilo za izgradnju ovih zaperaka, dodavanjem nastavka u pravo vrijeme mogla izgraditi dobar dio saća (ukoliko je dodat ram sa neizgrađenim saćem), ili proizvesti određeni iznos meda u medište. Isto, kao što nije dobro zakasniti sa dodavanjme nastavka, nije dobro ni prerano to učiniti. Nastavke sa potpuno izgrađenim saćem treba dodavati rano ujutro.

Ukoliko je vrijeme u maju mjesecu povoljno za cvjetanje biljaka, pčele sakupljaju obilnu količinu nektara i polena pa je često potrebno proširiti medišni prostor i dodati još jedan nastavak. Taj nastavak treba staviti ispod prvog kada se prethodni nastavak koji smo stavili dovoljno napuni (preko polovine) i pčele počnu poklapati gornje ćelije saća.

Dodavanje satnih osnova za izgradnju

Dodavanje satnih osnova za izgradnju je česta mjera kojom pribjegavaju pčelari, a jedan od ciljeva ove mjere je  sprečavanje rojenja. U vrijeme glavne paše, matica često nema dovoljno prostora da leže. Zato je potrebno dodati (zamijeniti) jedan ili nekolika rama koja će omogućiti matici da ima dovoljno prostora u plodištu. Ukoliko se koristi matična rešetka, ova mjera još više dolazi do izražaja.

Rojenje pčela

U toku ovog mjeseca, kod nekih pčelinjih društava javlja se nagon za rojenjem. Uzroci nagona za rojenjem su:

  • Nasledni faktori,
  • Starost matice,
  • Nedovoljan prostor za razvoj i skladištenje meda
  • Vremenske prilike (kišno vrijeme koje onemogućuje rad pčela van košnice) i dr.

Ukoliko se ne želi dobiti novi roj za sopstvene potrebe ili za prodaju, rojenje je nepoželjna pojava jer  s obzirom na gubitak u broju pčela ( od 15 000 do 25 000) dolazi i do gubitka u prinosu meda. Kako ne bi došlo do rojenja potrebno je preduzeti određene mjere prije pojave nagona za rojenjem, jer ukoliko se nagon pojavi teško da se bilo kojim mjerama može sriječiti rojenje. S obzirom na ove uslove, u cilju sprečavaja rojenja treba:

  • Obezbijediti dovoljno prostora pčelama kako u plodištu, tako kasnije i u medištu;
  • Omogućiti povoljno temperaturne uslove u košnici: ukoliko je moguće, pčelama treba omogućiti da budu u hladu u periodu od barem nekoliko sati, a najpovoljnije bi možda bilo od 10 do 16 časova. Društva u hladu nakupe i više meda; košnice bojiti u bijelo jer bijela boja odbija sunčanu toplotu;
  • Rojenje može usloviti saće ukoliko je suviše staro, nečisto, nepravilno građeno i izlomljeno, jer u takvom matica nerado nosi jaja, zato ga je potrebno blagovremeno uklanjati;
  • Omogućiti optimalno provjetravanje košnice proširivanjem leta.

Dugo korišćenu praksu uništavanja matičnjaka neki pčelari ne preporučuju jer ona slabi društvo, a rojenje samo odlaže.

Pri kraju glavne paše, u cilju uvećanja pčelinjaka može se vršiti i vještačko rojenje koje se obavlja izdvajanjem ili podjelom osnovnog društva i dodavanjem sparene ili nesparene matice. U ovu svrhu adekvatno može poslužiti i zreo matičnjak. Ne preporučuje se da se ostavi pčelama da one same izgrade prinudne matičnjake jer bi to bilo loše po njen kvalitet.

Osim navedenih glavnih mjera, u maju mjesecu treba  :

  • održavati radno raspoloženje pčela;
  • po mogućnosti zasjeniti košnice ako su suviše izložene suncu;
  • širom otvoriti sva leta;
  • razmaći okvire u medištu radi produbljenja ćelija;
  • održavati mir u pčelinjaku.
Posjetioci: od 05.11.2021 8502