Održana stručno-pokazna vježba za korisnike “Start paketa”

287

Dana 16.05.2021.godine “ Udruženje pčelara “Kesten” Cazin, uz poštivanje epidemioloških smjernica na otovorenom, organizovalo je stručno – pokaznu vježbu na pčelinjaku našeg pčelara Sedić Sulejmana za korisnike “Start paketa” koji je implementiran prošle godine, kao i za sve ostale zainteresovane pčelare našeg udruženja.Učešće u praktično – poučnim prezentacijama su uzeli naši iskusni pčelari.

Pčelar Ekmekčić Rašid govorio je o osnovama pčelarstva i praktično prikazao sve bitne elemente za bavljenje ovim “poslom”, ukazao na početničke greške i dao dobru podlogu za ulazak u svijet pčelarstva.Između ostalog istakao je i osnovne preduvjete za početak bavljenja pčelarstvom:

1) bez ljubavi prema prirodi i životinjama općenito nemojte se upuštati ni u pčelarstvo

2) ako ste alergični na polen ili pčelinje ubode, razmislite još jednom dobro o svojim željama i namjeri

3) mentor je prvi i najvažniji oslonac u samom početku, a pčelarsko udruženje mjesto gdje ćete dobiti odgovore na većinu praktičnih pitanja

4) znanje je nezaobilazan faktor za bavljenje pčelarstvom, pogotovo danas kad su uvjeti (klimatski i dr.) za opstanak pčela sve teži, pa bez časopisa i bar jedne knjige, te stručnih predavanja koje organizira udruženje nema ni kvalitetnog znanja.

5) smještaj pčelinjaka mora biti osiguran prije samog starta

6) izbor tipa košnica je individualan

7) osnovna oprema i pribor (zaštitna odjeća, rukavice, dimilica, kliješta za okvire, pčelarsko dlijeto, transformator za utapanje žica, satne osnove, žica i natezač za žicu….)

Baš kao za svaki posao i za pčelarstvo je potrebna LJUBAV i to je pravilo jako jednostavno: ili je imate ili je nemate!

O proljetnom razvoju pčelinje zajednice je govorio pčelar Alijagić Sulejman, koji je skrenuo pažnju na bitne faktore proljetnog razvoja a to je od utvrđivanja brojnosti pčela, čistoći košnice, zdravstvenog stanja pčelinje zajednice, količini i kvaliteti prehrane do utopljavanja košnice.Sulejman je takođe istakao da je proljetni razvoj jedan od najvažnijih i najtežih perioda u životu jedne košnice, tj pčelinje zajednice, a tiče se optimalnog razvija društva.

Stručno predavanje je upotpunio pčelar Sedić Sulejman koji je ujedno i bio naš domaćin, a on nam je prikazao kompletan proces proizvodnje matica i matične mliječi. Posebno se osvrnuo na matičnu mliječ za koju kaže:” Matična mliječ ima antimikrobna, antiprotozna i antivirusna svojstva. Matična mliječ pojačava apetit, povećava razmjenu materija, stvara vitalnost, raspoloženje i priliv snage, povećava otpornost prema bolestima, poboljšava funkciju žlijezda sa unutrašnjim lučenjem, stimulira formiranje krvi i usporava procese starenja. Postiče razmjenu materija, regulaciju centralnog nervnog sistema i disanje tkiva. Matična mliječ povećava radnu sposobnost, smanjuje umor i malaksalost. Kod djece povećava masu tijela, ubrzava rastenje, poboljšava apetit i san. Matična mliječ poboljšava sposobnost pamćenja, povećava cirkulaciju krvi u mozak, proširuje krvne sudove, reguliše krvni pritisak, normalizuje razmjenu masti. Povećava plodnost i dugotrajnost života.

”Udruženje pčelara “Kesten” Cazin, ovom prilikom se javno zahvaljuje našem domaćinu koji nas je ugostio na svom pčelinjaku kao i svim predavačima koji nisu “škrtarili” sa svojim znanjem i iskustvom te isto podijelili sa korisnicima start paketa kao i sa svim prisutnima.Cjeli događaj je zabilježila i RTV Cazin.

Ukoliko želite postati pčelar i član našeg udruženja, javite nam se. Svi ste dobrodošli.

Posjetioci: od 05.11.2021 8502